Romutuspalkkion 20 miljoonan euron määrärahasta on 4.5.2026 mennessä käytetty vain 8,97 % eli noin 1,79 miljoonaa euroa, vaikka palkkio on ollut haettavissa neljä kuukautta (Traficom, 5.5.2026). Täyssähköauton ostajalle palkkio on 2 500 €, lataushybridille ja muille alle 140 g/km CO₂-päästöisille autoille 2 000 €. Tässä analyysissä käymme läpi numerot, kerromme miksi vauhti on hidas ja vertaamme kuuden Suomessa heti tilattavissa olevan sähköauton todellisia netto-hintoja palkkion jälkeen.
Romutuspalkkio 2026: 2 500 € BEV, 18 M€ jäljellä – mutta yksi ehto karkottaa monta hakijaa
Romutuspalkkion 20 M€ määrärahasta on käytetty vain 8,97 % toukokuun alkuun mennessä. 2 500 € BEV-palkkio, 6 mallin netto-hinnat ja syksyn ruuhka.
Lukujen yhteenveto
Hallitus avasi romutuspalkkion uudelleen 1.1.2026, ja kampanjan kokonaisbudjetti on 20 miljoonaa euroa kahdelle vuodelle (Valtioneuvosto 5.11.2025). Keskeiset luvut on koottu alle.
| Mittari | Arvo | Lähde |
|---|---|---|
| Palkkio täyssähkö (BEV/H₂) | 2 500 € | Traficom |
| Palkkio muu ≤ 140 g/km CO₂ (PHEV, hybrid) | 2 000 € | Traficom |
| Kampanjan kokonaisbudjetti | 20 000 000 € | Valtioneuvosto |
| Käytetty 4.5.2026 mennessä | 1 790 000 € (8,97 %) | Traficom |
| Hyväksyttyjä hakemuksia 31.3.2026 | 431 / 604 jätettyä | Iltalehti |
| BEV-osuus palkkio-ostoissa | 49 % | Iltalehti |
| Voimassaoloaika | 1.1.2026 – 31.12.2027 | Traficom |
| Käsittelyaika hakemukselle | noin 3 viikkoa | Traficom |
Budjetti ei jakaudu erikseen vuosille 2026 ja 2027, vaan 20 miljoonaa euroa on yhteinen pottu, joka kuluu hakemusten saapumisjärjestyksessä. Hakemukset käsitellään Traficomissa varauspäätöksinä, joissa määräraha "lukitaan" ostajalle siksi aikaa, kun uuden auton ensirekisteröinti tehdään ja vanha auto romutetaan. Tämä tarkoittaa, että määrärahasta voidaan periaatteessa varata enemmän kuin saldo näyttää käytetyksi, koska osa varauksista vasta odottaa auton toimitusta. Käytännön arviossa varaus ja maksu seuraavat toisiaan parin kuukauden viiveellä, eli toukokuun saldo kuvaa todellisuutta hyvin.
Mitä luvut kertovat
Hidas vauhti vie palkkion 2027 loppuun saakka
Alkuvuoden tahdilla 2026 budjetti riittää selvästi koko kampanjakauden loppuun. Helmikuussa Moottori-lehti raportoi 338 hakemuksesta ja noin 750 000 € varauksesta (Moottori 4.2.2026). Maaliskuun loppuun mennessä luku oli 604 hakemusta ja 1,33 milj. €. Toukokuun alkuun mennessä saldo oli 1,79 milj. €, eli kuukausitahti pyörii 400 000 ja 500 000 euron välillä.
Jos sama tahti jatkuu, määräraha kestää 36 – 45 kuukautta, kun kampanjakautta on jäljellä 20 kuukautta. Otsikkofraasit tyyliin "budjetti loppumassa" ovat siis liioittelua. Ostajalla on aikaa, mutta vain jos romutusauton ehdot täyttyvät.
BEV vetää selvästi, PHEV hyytymässä
Iltalehden tilastoissa palkkion saaneista uusista autoista 49 % on täyssähköjä, 24 % lataushybridejä ja 27 % polttomoottorisia (Iltalehti, autouutiset 4/2026). BEV-osuus on selvästi yli koko Q1 2026 -markkinan 46,9 % BEV-uusrekisteröintiosuuden, koska 500 € lisäpalkkio kallistaa päätöstä sähkön suuntaan. Top-merkit hakemuksissa olivat Toyota (100), Kia (74), Škoda (57) ja VW (49). Kärkiviisikossa ei ollut ainuttakaan halvimman segmentin uutuutta, vaikka juuri niissä palkkion suhteellinen vaikutus on suurin.
Toyotan vahva sija selittyy lähes kokonaan bZ4X-mallin ja Lexus-sisarmallin RZ:n volyymilla. Kian luvuissa korostuvat EV6 ja Niro EV, Škodan luvuissa Enyaq sekä uusi Elroq, ja VW:n osuudessa ID.3 ja ID.4. Renault 5 ja Hyundai INSTER eivät vielä Q1:n hakemuksissa näy, koska ne ehtivät vasta tammi-helmikuun aikana täyteen toimitusvauhtiin Suomessa. Q2 ja Q3 2026 -tilastoissa molemmat tulevat todennäköisesti nousemaan kärkiviisikkoon nimenomaan palkkio-ostoissa, koska kohderyhmä on hintatietoinen.
PHEV-puolen 24 % osuus kertoo siitä, että lataushybridi on edelleen vetovoimainen ostajalle, joka tarvitsee yhtä autoa pitkille matkoille tai jolla on rajalliset latausmahdollisuudet kotipihalla. Tukimäärä on kuitenkin 500 € pienempi (2 000 € vs 2 500 €), ja vuoden 2026 alusta latausetu työsuhdeautoissa muuttui veronalaiseksi luontoisetuksi (Verohallinto, 1.1.2026). Yhdessä nämä leikkaavat PHEV:n suhteellista houkuttelevuutta hieman lisää.
Taustatekijät – miksi vauhti on hidas
10 kuukauden liikennekäyttö-vaatimus karkottaa hakijoita
Hakija saa palkkion vain, jos romutettava auto on ollut hänen omistuksessaan tai hallinnassaan yhtäjaksoisesti vähintään 12 kuukautta ennen romutusta ja liikennekäytössä yhtäjaksoisesti vähintään 10 kuukautta edeltävien 12 kuukauden aikana. Käytännössä monilla 11 vuotta vanhoilla autoilla on jo katsastusongelmia tai ne ovat seisseet kausi-ilmoituksessa. Tämä yksittäinen ehto karsii arviolta puolet luonnollisista hakijoista.
Tero Kallio Autotuojat ja -teollisuus ry:stä kommentoi Iltalehdelle:
"Se on täysin tarpeeton juttu… Kymmenen kuukauden yhtäjaksoinen vaatimus on kohtuuton ja pahimmillaan se halvauttaa koko romutuspalkkion tarkoituksen."
Kallion arvio on, että hakijaruuhka iskee vasta loppukesästä ja syksystä 2026, kun alkuvuoden 2026 ostajat ovat ehtineet pitää uutta autoa liikennekäytössä riittävän pitkään ja samaan aikaan vanhojen autojen omistajat ehtivät täyttää 10 kuukauden ehtonsa.
11 vuotta vanhat autot ovat suppea joukko
Romutettavan auton on oltava ensirekisteröity 2015 tai aiemmin. Tilastokeskuksen ja Traficomin tietojen perusteella tässä ikäluokassa on noin 1,3 miljoonaa henkilöautoa, mutta merkittävä osa on jo poistunut liikennekäytöstä, vientitilassa tai romutettu aiemmin. Rajoittavat ehdot leikkaavat varsinaisen kohdejoukon arviolta 200 000 – 300 000 autoon, mikä on linjassa kahden vuoden 8 000 – 10 000 hakemuksen tavoitteen kanssa (palkkion keskiarvo 2 200 € × 8 000 = 17,6 milj. €).
Lisäksi sopiva omistajaprofiili on kapea: hakijan on oltava yksityishenkilö, joka omistaa romutusauton ja on liikennevakuuttanut sen pitkäjänteisesti. Leasing-asiakkaat ja firma-autoilijat jäävät pääosin ulos, samoin ne, jotka ovat ostaneet vanhan auton hiljattain käytettynä ja eivät ehdi täyttämään 12 kuukauden omistusehtoa. Käytännössä palkkio kohdentuu suomalaiseen perheeseen tai yksinasujaan, jolla on autokierto kerran 12 – 15 vuoden välein ja joka on pitänyt vanhasta autostaan hyvää huolta.
Hakuprosessi vaihe vaiheelta
Hakemus jätetään Traficomin verkkopalvelussa, ja prosessi etenee seuraavasti:
- Vaihe 1: Tee sitova ostosopimus uudesta täyssähköautosta. Sopimukseen kannattaa kirjata romutuspalkkio-ehto, jolla suoja säilyy, jos hakemus hylätään.
- Vaihe 2: Tarkista, että romutusauto on ollut omistuksessasi 12 kk ja liikennekäytössä 10 kk edeltävän 12 kk aikana. Tämän voi tarkistaa Liikennetiedoissa Traficomista omilla tunnuksilla.
- Vaihe 3: Jätä hakemus Traficomin sähköisessä palvelussa heti ostosopimuksen syntyessä. Hakemus käsitellään saapumisjärjestyksessä ja varauspäätös tulee yleensä noin 3 viikossa.
- Vaihe 4: Vie romutusauto viralliselle kierrätyspisteelle. Romutustodistus annetaan välittömästi paikan päällä.
- Vaihe 5: Toimita uuden auton ensirekisteröintitiedot ja romutustodistus Traficomille. Maksu siirretään ilmoitetulle pankkitilille tyypillisesti 2 – 4 viikon sisällä lopullisesta päätöksestä.
Kuusi sähköautoa ja todellinen netto-hinta palkkion jälkeen
Alle 40 000 € hintaluokassa on Q2 2026 enemmän aitoja vaihtoehtoja kuin koskaan aiemmin. Kokosimme kuusi mallia, joista jokainen on tilattavissa nyt ja toimitettavissa Q2 – Q3 2026 aikana. Listahinnat ovat verollisia kuluttajahintoja vendor-hinnastoista.
| Malli | Lähtöhinta | Akku (kWh) | WLTP-kantama | Pikalataus (kW) | Toimitus | Netto palkkion jälkeen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Citroën ë-C3 Limited | 23 390 € | 44 | 320 km | 100 | heti | 20 890 € |
| Hyundai INSTER 42 InTo | 25 990 € | 42 | 327 km | 73 | heti | 23 490 € |
| Renault 5 E-Tech Urban Range | 27 390 € | 40 | 310 km | 80 | kesäkuu 2026 | 24 890 € |
| Volvo EX30 Single Motor | 35 900 € | 51 | 344 km | 134 | Q3 2026 | 33 400 € |
| Škoda Elroq 50 | 36 590 € | 55 | 370 km | 145 | Q3 2026 | 34 090 € |
| Kia Niro EV LX | 38 590 € | 64,8 | 460 km | 80 | 2 – 4 kk tilauksesta | 36 090 € |
Halvimmissa malleissa palkkio on jopa 10 % auton listahinnasta. Pohjoispään malleissa (Niro EV, Elroq, EX30) suhteellinen hyöty jää 6 – 7 % luokkaan, mutta nimellinen säästö on sama 2 500 €. Kotilatauspisteen asennuskuluista voi myöhemmin saada erikseen kotitalousvähennystä, mutta itse auton ostohintaan se ei sovellu (kts. seuraava luku).
Hyundai INSTER ja Citroën ë-C3 ovat realistisia valintoja kakkosautoksi tai työmatka-autoksi, kun ajot rajoittuvat alle 200 km päivässä. Renault 5 osuu samaan kategoriaan modernimmalla muotoilulla. Volvo EX30, Škoda Elroq ja Kia Niro EV ovat kompakteja crossovereita, joiden WLTP-kantama riittää myös kesälomamatkaan tai mökkireittiin pikalatauksen kanssa. Mallien välistä syvempää vertailua löytyy 12 mallin hintaluokittaisesta katsauksesta ja Tesla Model Y, Hyundai IONIQ 5 ja Škoda Elroq vertailusta.
WLTP-luvut antavat vertailupohjan, mutta Suomen talvessa todellinen kantama on tyypillisesti 55 – 70 % WLTP-luvusta pakkaskaudella ja 80 – 90 % kesäkaudella. Esimerkiksi Citroën ë-C3:n 320 km WLTP tarkoittaa noin 175 – 220 km todellista kantamaa tammikuussa Etelä-Suomessa, mikä riittää työmatkaan ja päivittäisiin asiointeihin, mutta vaatii pikalatausta pidemmillä matkoilla. Kia Niro EV:n 460 km WLTP-luvun takana on noin 250 – 320 km talvikantama, joka on jo selvästi mukava 7 – 8 kuukautta vuodessa. Volvo EX30:n ja Škoda Elroqin korkeammat akut tuottavat samaan luokkaan menevän todellisen kantaman.
Pikalataustehoa kannattaa tulkita maksimitehona, joka pysyy auton latausikkunassa vain hetken (yleensä 10 – 50 % SoC-tasolla). Renault 5:n 100 kW maksimi laskee 60 % tasolla noin 50 – 60 kW:iin, ja Hyundai INSTERin 73 kW maksimi laskee samalla tavoin. Volvo EX30 ja Škoda Elroq ovat tässä mielessä kestävämpiä matkanteon kannalta, koska niiden latauskäyrä pysyy korkeammalla pidempään. Käytännössä halvimmat mallit sopivat parhaiten ostajalle, jolla on kotilataus käytettävissä; Volvon, Škodan ja Kian mallit ovat parempi valinta, jos pikalataus on osa arkea.
Vertailu kansainvälisesti
Saksa: Umweltbonus-romahdus varoituksena
Suomen romutuspalkkio asettuu eurooppalaisessa vertailussa keskikastiin. Saksassa Umweltbonus-tukijärjestelmä lakkautettiin yllättäen joulukuussa 2023, ja BEV-myynti laski Q1 2026 -tilastoissa 17 % vuotta aiemmasta. Tuen poistuminen näkyi erityisesti alle 30 000 € -segmentissä, joka oli ennen vahvasti tukivetoinen. Saksan kokemus on opetus siitä, miten herkästi vetovoimainen segmentti reagoi tuen poistumiseen, ja Suomessa tämä riski liittyy nimenomaan vuoden 2027 lopun jälkeiseen aikaan, kun nykyinen kampanja päättyy.
Norja ja Ruotsi: kaksi täysin eri reittiä
Norjassa erillistä romutuspalkkiota ei tarvita, koska BEV-osuus uusista henkilöautoista on jo yli 90 %. Norjan malli perustuu pitkäjänteiseen verovapauteen ja paikalliseen latausinfrastruktuuriin, ei kertaluontoisiin palkkioihin. Ruotsi on osittain palannut tukimalleihin osuusvähennyksen kautta, mutta uusi rekisteröinti-vero rapauttaa hyödyn keskihintaisissa malleissa, ja BEV-osuus on jäänyt Suomea matalammaksi alkuvuonna 2026. Käytännössä Suomen kahden vuoden 20 milj. € palkkio on tällä hetkellä yksi konservatiivisimpia toteutuksia Pohjoismaissa.
Suomen asema EU:n viiden kärkimaan joukossa
Suomen 46,9 % BEV-osuus uusista henkilöautoista Q1 2026 (Traficom) sijoittaa maan EU:n viiden kärkimaan joukkoon yhdessä Norjan, Tanskan, Hollannin ja Ruotsin kanssa. Romutuspalkkio on tarkoitettu vauhdittamaan tätä murrosta, eikä alkuvuoden hidas vauhti tarkoita, että tarvetta ei olisi: 1,3 milj. yli 11-vuotiasta autoa edustaa selvää CO₂-vähennyspotentiaalia, kun ne korvautuvat sähköllä. Suomen erityispiirre on kaksiosainen autokanta, jossa vanhempien polttoautojen romutusvauhti määrittelee, miten nopeasti BEV-osuus voi nousta.
Mitä tämä tarkoittaa suomalaiselle ostajalle
Tilaa nyt, aja loppukesästä
Hyundai INSTER ja Citroën ë-C3 ovat tällä hetkellä saatavilla heti, eli rekisteröinti voi tapahtua kuukauden sisällä tilauksesta. Renault 5 -toimitukset Suomeen alkoivat huhtikuussa 2026, ja kesäkuussa tehtyyn tilaukseen pääsee yleensä vielä Q3 2026 aikana. Volvo EX30 ja Škoda Elroq -tilaukset menevät pääosin Q3 2026 toimitukseen, ja Kia Niro EV:llä toimitus on tyypillisesti 2 – 4 kuukautta tilauksesta.
Romutuspalkkion hakeminen edellyttää sitovaa ostosopimusta, joten ajoissa tilatusta autosta voi hakemuksen jättää heti. Käsittelyaika Traficomissa on noin 3 viikkoa, ja päätös tulee salatussa sähköpostissa. Maksu tulee tilille vasta uuden auton ensirekisteröinnin jälkeen.
Käytännön ajoitus toimii tällä hetkellä siten, että toukokuussa tilatusta heti saatavilla olevasta autosta saa ensirekisteröinnin kesäkuussa, hakee palkkion samalla viikolla ja saa tilille rahat heinä-elokuussa. Q3-toimituksen autossa rekisteröinti osuu syys-lokakuuhun, ja palkkio tulee tilille loka-marraskuussa. Kummassakin tapauksessa romutusauto kannattaa pitää liikennekäytössä viimeiseen päivään asti, jotta 10 kk yhtäjaksoinen liikennekäyttö-ehto täyttyy varmasti.
Syksyllä 2026 tilanne kiristyy, jos Tero Kallion arvio toteutuu. Hakemusvolyymi voi nousta nykyisestä noin 200 hakemuksesta kuukaudessa kaksin- tai kolminkertaiseksi, mikä venyttää käsittelyaikoja. Sama tahti pitäisi budjetin riittävän koko 2027 loppuun, mutta jos tahti ylittää 1 milj. €/kk, määräraha voi loppua jo vuoden 2027 aikana. Aktiivinen ostaja varautuu tähän tilaamalla nyt, ei syksyllä.
Kotitalousvähennys ei sovellu auton ostoon
Yleinen virhekäsitys on, että romutuspalkkion lisäksi sähköauton ostaja voisi vähentää osan auton hinnasta kotitalousvähennyksenä. Tämä ei pidä paikkaansa. Verohallinnon ohjeen mukaan kotitalousvähennys koskee vain hoiva-, siivous- ja kotitalouden remontti- tai asennustyön työkustannuksia (Vero.fi). Auton osto ei kuulu vähennyksen piiriin missään muodossa.
Sähköauton ostajalle kotitalousvähennystä saa ainoastaan kotilatauspisteen asennuksen työkuluista. Vuosina 2026 – 2027 vähennyksen prosentti on määräaikaisesti 40 % ja enimmäismäärä 2 100 € henkilöltä (Yle 5/2025). Käytännössä yhden 11 kW kotilatauspisteen asennustyö maksaa 600 – 1 500 €, joista vähennys leikkaa 240 – 600 € verotuksesta. Lisätietoja sähköauton hankinnan kokonaiskustannuksista on sähköauton ostajan oppaassa.
Yhteenveto
Romutuspalkkio 2026 on aito hyöty täyssähköauton ostajalle: 2 500 € on suurin Suomessa koskaan myönnetty kertapalkkio sähköauton ostoon, ja BEV-painotus on selkeä, kun PHEV-osuus jää 500 € alemmas. Budjetin loppumisesta ei kannata huolestua kuluvana kesänä, koska alkuvuoden 8,97 % käyttöaste antaa selkeän puskurin. Tilanne voi muuttua syksyllä 2026, kun 10 kuukauden liikennekäyttö-ehdon täyttäneitä hakijoita kertyy enemmän. Käytännön sääntö on yksinkertainen: jos romutusautosi täyttää ehdot ja kaipaat sähköautoa joka tapauksessa, tilaa kevään 2026 aikana ja jätä hakemus heti ostosopimuksen syntyessä. Halvimmissa malleissa 2 500 € on jopa 10 % alennus listahintaan, eikä sitä saa jälkikäteen.
Markkinakuva pysyy nopeasti muuttuvana. Toukokuun lopulla julkaistaan Q1 2026 -lopulliset tilastot Autoalan Tiedotuskeskuksesta, ja Renault 5:n sekä Hyundai INSTERin täysi vaikutus alkaa näkyä Q2-luvuissa. Romutuspalkkion käyttöaste on syytä tarkistaa Traficomin sivuilta vähintään kerran kuukaudessa, koska tahdin muutos voi ennakoida sitä, milloin määräraha tosiasiassa loppuu kesken. Jos käyttöaste ylittää 30 % syyskuun loppuun mennessä, on syytä tilata viimeistään lokakuussa 2026. Lisäksi seuraamme Volvon, Škodan ja Kian Q3-toimitusaikataulua, joka voi venyä loppukesän tilausruuhkan vuoksi, ja päivitämme arvion seuraavaan kuukausikatsaukseen.
Tilaa GRIVOLT Markkinakatsaus -uutiskirje ja saat seuraavat sähköautomarkkinan analyysit ensimmäisenä joka kuun alussa.
GRIVOLT
Suomen puhtaan energian tietolähde
GRIVOLT on Suomen johtava puhtaan energian tietopalvelu ja vertailualusta. Autamme suomalaisia löytämään parhaat ratkaisut sähköauton lataukseen ja aurinkoenergian hyödyntämiseen. Palvelumme yhdistää tekoälypohjaisen analyysin TUKES-ammattilaisten verkostoon.
Lähteet ja lisätietoa
Tilaa uutiskirje
Saa uusimmat artikkelit sähköpostiisi



