Asuntovaunu sähköauton perässä leikkaa toimintamatkasta tyypillisesti 35–55 %. Kia EV9 AWD (akku 99,8 kWh, WLTP-toimintamatka 540 km ilman vaunua) vetää 1 500 kg matkailuvaunua kesäolosuhteissa noin 240–260 km tauon välillä. Helsinki–Pyhätunturi 870 km tarkoittaa 3–4 latauspysähdystä, ei yhtä. Lisäaikaa kertyy ≈ 1,5–2 h verrattuna bensiiniveturiin. Suurin yllätys ei ole toimintamatka vaan se, että useimmat julkiset DC-pikalaturit Suomessa eivät ole saavutettavissa perävaunulla – joudut irrottamaan vaunun joka noin 200 km. Tämä opas kertoo, miten suunnittelet caravan-reissun 2026 niin, että sähköauto kestää reitin – ja milloin bensiiniveturi on edelleen järkevämpi.
Sähköautolla asuntovaunu kesälomalla 2026 – paljonko toimintamatka putoaa?
Kuinka paljon matkailuvaunu leikkaa sähköauton toimintamatkasta? Suomen testidata, vetokykyiset autot, ajokorttirajat, drive-through-pikalataus ja CEE 16A leirintäalueella – Helsinki–Pyhätunturi 870 km esimerkki numeroin.
Lyhyt vastaus: kuinka paljon toimintamatka putoaa kesällä 2026
Mitä suomalainen testidata sanoo
Suomalainen testidata on yksiselitteinen. Moottori-lehden 9.8.2021 tekemässä testissä Volvo XC40 P8 + Dethleffs Aero 500 QSK -asuntovaunu (1 300 kg ajokunnossa) nosti kulutusta 25 → 42 kWh/100 km – toimintamatka putosi yli 300 km:stä alle 200 km:iin (–35 %). Moottori toisti kokeen 19.6.2024 Skoda Enyaq 85 iV:llä ja kevyellä 825 kg peräkärryllä: kulutuslisä oli 19–71 % ja toimintamatka tippui ääritapauksessa 202 km:iin. Lue alkuperäinen Autoliiton tiivistys testistä, jossa numerot ovat tarkat.
Volvo Cars EU vahvistaa karkean nyrkkisäännön: vetokuormalla varaudu 40–60 % suurempaan kulutukseen, kovassa vastatuulessa enemmän.
Mitä se tarkoittaa käytännössä
540 km WLTP-toimintamatkainen sähkö-SUV antaa caravan-vetona 240–280 km tauoille. Latauspysähdyksiä tulee siis 2–3 lisää 1 000 km matkalla. Lisäaika 870 km Lapin reissulla on noin 1,5–2 tuntia verrattuna polttoaineveturiin (Moottori 19.6.2024: 500 km matka pitenee 1,5 h).
Tämä haarukka pätee tasaiselle valtatielle 80 km/h vakionopeudella +15 °C lämpötilassa. Mutkainen Lapin tie, vastatuuli, +5 °C yöilta ja korkeampi nopeus voivat venyttää pudotuksen lähemmäs 60 %. Vastaavasti rauhallinen 70 km/h ajo lyhyellä matkailuvaunulla (alle 1 200 kg) voi pitää pudotuksen 25–30 % tasolla.
Lue myös: Sähköauton lataus talvella 2026 – pakkasopas kotilataukseen. Pakkanen ja vaunu vaikuttavat eri tavalla, mutta laskenta on samaa fysiikkaa.
Mistä toimintamatkan pudotus tulee – fysiikka käytännössä
Vetokuorman vaikutus jakautuu neljään osaan, joista kolme on epälineaarisia.
Ilmanvastus on suurin osatekijä
Asuntovaunu kaksinkertaistaa otsapinta-alan ja työntää ilmanvastuksen kasvua nelinpotenssiin nopeudessa. 90 km/h kuluttaa selvästi enemmän kuin 80 km/h – siksi 80 km/h vetomassan rajoittama maksiminopeus Suomessa on energiataloudellisesti onnekas pakko. Tutustu Traficomin perävaunun vetäminen autolla -ohjeistukseen: Suomessa moottoritiellä asuntovaunulla saa ajaa enintään 100 km/h, mutta useimmat suosittelevat pysymistä 80 km/h:ssa kulutuksen vuoksi.
Vierintävastus ja paino
1 500 kg lisämassa = noin 15 kg lisäkitkaa renkaista. Tasaisella maantiellä tämä on pienin osatekijä, mutta mäen päällä se moninkertaistuu. Sähköauton akun massa (esim. Kia EV9:n 470 kg) auttaa vakaudessa, mutta ei kompensoi vaunun lisäkitkaa.
Kiihdytys ja jarrutus
Sähköauton talteenotto (regeneraatio) toimii heikommin yhdistelmällä, koska auton hidastuvuus suunnitellaan oman painon mukaan. Energiaa siirtyy kitkajarruille, eli pois akkuun. Tämä on yksi syy, miksi vetokuorma kuluttaa enemmän kuin sama paino auton kuormatilassa.
Lämpötila ja tuuli
Suomen kesäilta voi viiletä +5 °C:een Lapissa. Akkuviileiden ja lämmittimen kulutus näkyy heti reaalitoimintamatkassa. Tekniikan Maailman Talviauto 2025 -vertailussa Hyundai Kona Electric ja Kia e-Niro nielivät −20 °C pakkasessa noin 20 kWh/100 km ilman vetoa. Lisää siihen vaunun +60 % ja olet nopeasti 32 kWh/100 km tasolla. Jos siis matkustat huhtikuun lopulla tai elokuun yöpakkasilla, kerro kesäkulutusarviot 1,15:llä.
Karkea laskukaava omalle reitille
Käytä tätä mielessäsi, kun suunnittelet etappeja:
- Solo-kulutus (kWh/100 km) × 1,6 = caravan-kulutus 1 500 kg vaunulla, 80 km/h, +15 °C
- Solo-kulutus × 1,75 = caravan-kulutus +5 °C, kohtalaista vastatuulta
- Solo-kulutus × 2,0 = caravan-kulutus −10 °C, kova vastatuuli, 90 km/h
Kerroin laskee tasaisesti, jos vaunu on pienempi (alle 1 200 kg) tai virtaviivaisempi (Adria Action -tyyppinen matala vaunu). Aerodynaaminen vaunu voi pudottaa kertoimen 1,4:ään.
Vetokykyiset sähköautot Suomen markkinalla 2026
Kaikki sähköautot eivät vedä asuntovaunua. Tesla Model 3 -sedan on EU-spesifikaatioltaan rajattu 1 000 kg jarrulliseen vetomassaan – ei riitä täysimittaiseen matkailuvaunuun. Alla olevat luvut ovat valmistajan virallisia jarrullisia vetomassoja Q2 2026; Suomen Traficom-rekisteröinti voi poiketa, jos vetopaketti puuttuu.
| Malli | Vetomassa (jarrull.) | WLTP-toimintamatka | Akku | Hintaluokka 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 LR | 1 000 kg | ~ 629 km | 78,1 kWh | 50 000–58 000 € |
| Tesla Model Y LR | 1 600 kg | ~ 565 km | 78,1 kWh | 54 000–62 000 € |
| Tesla Model X (tow pkg) | 2 250 kg | ~ 560 km | 100 kWh | 105 000 €+ |
| Volvo EX30 Twin Motor | 1 600 kg | ~ 450 km | 69 kWh | 49 000–55 000 € |
| Volvo EX40 / C40 Twin | 1 800 kg | ~ 530 km | 82 kWh | 62 000–69 000 € |
| Volvo EX90 Twin | 2 200 kg | ~ 600 km | 111 kWh | 92 000 €+ |
| Audi Q8 e-tron | 1 800 kg | ~ 487 km | 114 kWh | 85 000–105 000 € |
| BMW iX xDrive40 / 50 | 2 500 kg | ~ 630 km | 76,6 / 111,5 kWh | 89 000–115 000 € |
| Mercedes EQS SUV 580 4MATIC | 1 800 kg | ~ 660 km | 118 kWh | 120 000 €+ |
| Kia EV9 AWD | 2 500 kg | ~ 540 km | 99,8 kWh | 76 000–87 000 € |
| Polestar 3 Long Range | 2 200 kg | ~ 628 km | 111 kWh | 82 000–98 000 € |
| BYD Sealion 7 AWD | 1 500 kg | ~ 502 km | 91,3 kWh | 54 000–62 000 € |
Lähteet: Volvo Cars EU 3.2024, Kia.fi, Audi.fi, Tesla.com Owners Manual, BMW dealer specs, Polestar Manual 2025. Tiedot kerätty 9.5.2026.
Käytännön suositus 1 200–1 500 kg vaunulle
Volvo EX30 Twin Motor (1 600 kg vetomassa, 49 000–55 000 €), Tesla Model Y LR (1 600 kg) ja BYD Sealion 7 AWD (1 500 kg). Käytännön toimintamatka 220–280 km tauoille. Tyypillinen perheen matkailuvaunu Solifer 460 (1 200 kg ajokunnossa, 1 500 kg suurin sallittu) sopii kaikkiin näihin ja jää B-ajokortin sallimaan kokonaismassaan, kunhan vetoauto painaa alle 2 000 kg.
Käytännön suositus 1 500–2 000 kg vaunulle
Volvo EX40/C40 Twin (1 800 kg), Audi Q8 e-tron (1 800 kg) ja Mercedes EQS SUV 580 4MATIC (1 800 kg). Toimintamatka tauoille 200–260 km. Tämä luokka palvelee Kabe Travel Master -tyyppistä premium-vaunua. Huomaa: Q8 e-tron ja EQS SUV painavat tyhjänä yli 2 500 kg, jolloin yhdistelmä menee yli 4 250 kg ja BE-ajokortti tulee tarpeeseen.
Käytännön suositus 2 000–2 500 kg vaunulle tai pienelle asuntoautolle
Kia EV9 (2 500 kg), BMW iX xDrive50 (2 500 kg), Volvo EX90 Twin (2 200 kg), Polestar 3 LR (2 200 kg), Tesla Model X tow package (2 250 kg). Yhdistelmän kokonaismassa lähenee 4 500–5 000 kg, joten BE-ajokortti tulee tarpeeseen lähes aina.
Volvo EX30 vs Tesla Model Y vs BYD Sealion 7 – 1 500 kg luokan vertailu
Kolme suosittua keskihintaista vaihtoehtoa, joista jokainen vetää 1 500–1 600 kg vaunua:
- Volvo EX30 Twin Motor: Pienin vaihtoehdoista (4,2 m), 69 kWh akku, 270 kW DC-lataus 800 V -arkkitehtuurilla. Vetomassa 1 600 kg. Tila vaunun lähtöpussille rajallinen, takaluukku pieni. Hinta uutena 49 000–55 000 €. Kotitalousvähennystä ei sovelleta auton ostoon.
- Tesla Model Y LR: Suurempi (4,75 m), 78,1 kWh akku, 250 kW DC-lataus. Vetomassa 1 600 kg. Tila lapsille ja varusteille parempi, mutta 400 V -arkkitehtuuri tarkoittaa hieman hitaampaa pikalatausta korkeimpiin tehoihin. Tesla Supercharger -etu (kaapeli 4 m, drive-through-suunnittelu) on Suomi-reissulla iso plus. Hinta 54 000–62 000 €.
- BYD Sealion 7 AWD: Suurin akku (91,3 kWh), pisin solo-toimintamatka (502 km). Vetomassa rajatumpi 1 500 kg. Tuotteena vasta vakiinnuttamassa Suomi-jälleenmyyntiä, varaosaverkosto ohuempi. Hinta 54 000–62 000 €.
Kolmesta valitsemme caravan-vetoon Tesla Model Y LR:n, koska Tesla SC -verkosto on Suomi-reitillä ratkaiseva pitkän reissun kannalta. Volvo EX30 on kuljettajille, jotka pääosin reissaavat etelä- ja länsi-Suomessa lähempänä IONITY-asemia.
Lue myös: Sähköauton ostajan opas 2026 – kaikki mitä suomalaisen ostajan tarvitsee tietää. Vetomassan rinnalla on hyvä vertailla mallit kokonaisuudessaan ennen ostopäätöstä.
Ajokorttirajat 2026 – milloin B-kortti ei riitä
Tämä on yksittäinen suurin esto, joka yllättää sähköauto-ostajan. Sähkö-SUV painaa tyhjänä 2 200–2 700 kg, kun bensiiniveturi painaa 1 700–2 100 kg. Yhdistelmän kokonaismassa kasvaa nopeasti yli 3 500 kg rajan, vaikka auton vetomassa-paperit sallisivatkin vaunun.
Traficomin mukaan Suomessa on käytössä kolme luokkaa caravan-vetoon:
| Ajokortti | Yhdistelmän kokonaismassa max | Vaunun max | Käytännössä |
|---|---|---|---|
| B | 3 500 kg | O1 max 750 kg, muu jos ≤ 3 500 kg yhd. | Riittää kevyt sähkö-SUV (≤ 2 000 kg) + 1 500 kg vaunu |
| B96 | 4 250 kg | Ei erillistä rajaa, yhdistelmä ratkaisee | Riittää useimpiin SUV+matkailuvaunu-yhdistelmiin |
| BE | 7 000 kg | Vaunu max 3 500 kg | Tarvitaan kun vaunu > 750 kg ja yhd. > 4 250 kg |
Konkreettinen lasku
Esimerkki 1: Tesla Model Y LR ajokunnossa 2 070 kg + Solifer 460 -matkailuvaunu 1 500 kg = 3 570 kg. B-kortti ei riitä, B96 tarvitaan.
Esimerkki 2: Kia EV9 AWD ajokunnossa 2 660 kg + 1 500 kg matkailuvaunu = 4 160 kg. B96 riittää, BE ei vielä pakollinen.
Esimerkki 3: BMW iX xDrive50 ajokunnossa 2 585 kg + 2 000 kg matkailuvaunu = 4 585 kg. BE-kortti pakollinen, B96 ei enää riitä.
Mitä B96-kurssi maksaa
B96-koulutuksen hinta autokoulussa on tyypillisesti 320–480 € (2026). Kurssi sisältää vähintään 8 tuntia ajamista ja kuljettajakokeen Trafin testiradalla. BE-kortti maksaa 700–1 100 € sisältäen ajotunnit ja kuljettajakokeen. Tarkista Traficomin ohjeesta oman ajokorttisi luokat ennen ostopäätöstä.
Ostopäätöstä tehdessä tarkista ajokorttisi luokat: jos B-kortti on suoritettu 19.1.2013 jälkeen, B96-oikeutta ei ole automaattisesti.
Latausstrategia matkalla – drive-through-asemat ja kapeat parkkiruudut
Caravan-vedon suurin julkilataus-ongelma ei ole tehon riittävyys, vaan asemien fyysinen muoto. SF-Caravan ry:n karavaanarit.fi-foorumin tiivistys on tylyn rehellinen: "Useimmat julkiset laturit eivät ole saavutettavissa perävaunulla – joutuu irrottamaan vaunun joka noin 200 km."
Tämä koskee erityisesti vanhempia ABC-, Neste- ja K-Lataus-asemia, joissa pikalaturit on sijoitettu kapeaan ruutuun rakennuksen viereen. Kaapelin pituus on 4–5 m, ja vaunun kanssa ajettava perääntymismatka 90° kulmassa on usein mahdoton.
Tesla Supercharger -verkko (avoin kaikille V3/V4-asemilla)
- Karesuvanto 8 stallia, 250 kW. Helsinki–Lapin pohjoisin tankkaus.
- Kuusamo 12 stallia, 250 kW (avattu huhtikuussa 2026). Itä-Lapin uusi solmukohta.
- Jämsä 8 stallia (avattu tammikuussa 2025). Valtatie 9, sopii Tampere–Jyväskylä-akselille.
- Joroinen 6 stallia. Valtatie 5, Itä-Suomen Lappi-reitti.
- Levi 4 V3-stallia. Lapin lomakeskus.
Tesla SC -asemat on ulkomaisten käyttäjäfoorumeiden mukaan suunniteltu pull-through-tyylisiksi useammin kuin kilpailijat – mutta tarkista aina Tesla-appista yksittäisen aseman pohjapiirros ennen lähtöä. Hinnoittelu ei-Tesla-omistajille on tyypillisesti 0,42–0,55 €/kWh, eli 10–20 % halvempi kuin IONITY ad-hoc.
IONITY 350 kW -verkko
- Lahti – Neste K Karisto, VT4 varrella. Suomen nopeimpia, suora reitti pohjoiseen.
- Hämeenlinna – K-Citymarket Tiiriö, VT3 varrella. Tampere-akselille.
- Paimio – länsireitin avain Turun suuntaan.
Tarkista latausnopeus omalla autollasi: 800 V -arkkitehtuuri (Kia EV9, Hyundai Ioniq 5 N, Porsche Taycan, Audi e-tron GT) hyödyntää 350 kW täysillä, kun taas 400 V -arkkitehtuuri (Tesla, Volvo EX30, Audi Q8 e-tron) saa noin 200 kW maksimissaan.
Hinnat 2026 julkisessa pikalatauksessa
Tekniikan Maailman vertailu Q2 2026 vahvistaa, että halvimman ja kalleimman ketjun ero on yli 100 %. Hintahaarukka on 0,30–0,72 €/kWh. Caravan-matkalla tämä on iso raha: 870 km Helsinki–Pyhätunturi vetää noin 305 kWh DC-energiaa, eli halvalla 92 € ja kalliilla 219 €.
Lue myös: Julkinen lataus 2026 – operaattorivertailu paljastaa 100 % hintaeron. Yksityiskohtainen 11 operaattorin vertailu kannattaa lukea ennen kesälomaa.
Leirintäalueet ja CEE 16A – yön yli noin 100 km lisää
Tämä on caravan-omistajan piiloetu. Suomen leirintäalueista 50 (15,3 % / 326:sta) ilmoittaa "sähköauton latausvalmiuden" Caravan-lehden ACSI-vertailun mukaan (kesäkuu 2025). Eurooppalainen keskiarvo on noin 20 %, joten Suomi on jäljessä – mutta luku kasvaa nopeasti.
Pistoke ja teho
Standardipistorasia on sininen CEE 16A / 230 V (3-napainen), jolla syötetään kaikki matkailuvaunut. Sähköauton lataus tästä pistokkeesta vaatii Type-2 / CEE 16A -adapterikaapelin (esim. Juice Booster 2 tai NRGkick), ja tehollinen jatkuva virta on noin 8 A = 1,8 kW. Yön yli (10 h) saat ladattua noin 18 kWh – käytännössä noin 100 km lisätoimintamatkaa caravan-vedolle.
Tämä riittää siihen, että aamulla lähdet 280 km mittainen etappi täydellä akulla, ilman erillistä DC-pysähdystä ennen lounasta. Reitin näkökulmasta tämä on 30–60 min säästö per päivä.
Adapterikaapeleiden vertailu 2026
| Tuote | Hinta (€, 2026) | Maksimi virta CEE 16A:lla | Soveltuvuus pitkään caravan-käyttöön |
|---|---|---|---|
| NRGkick 32 (Suomi-malli) | 1 050–1 200 | 16 A jatkuvasti | Vahva valinta, suunniteltu jatkuvaan käyttöön |
| Juice Booster 2 | 950–1 200 | 16 A jatkuvasti | Vahva valinta, sveitsiläinen valmistus |
| Go-eCharger Gemini | 650–800 | 16 A jatkuvasti | Hyvä, kevyempi ja edullisempi |
| Yleinen Aliexpress-adapteri | 180–350 | Useimmin rajoitettu 8–10 A | Ei suositella – lämpenemisriski ja pieni latausteho |
Kannattaa pidemmän päälle ostaa NRGkick tai Juice Booster 2 -tason kaapeli. Ne tukevat myös 3-vaihe Type-2 -syöttöä kotona (vaihtoehto kotilatauurille pieniin tarpeisiin), eli laite palvelee koko vuoden eikä vain caravan-kautta.
Miten valita leirintäalue ennen lähtöä
- Soita etukäteen. Kysy: 1) onko CEE 16A jokaisessa paikassa vai vain osassa? 2) saako sähköautoa ladata yöllä, vai varataanko energia caravanille? 3) veloitetaanko sähkö erikseen?
- SF-Caravan Rairanta (Naantali alue) myy sähköä erikseen mitattuna – yksi harvoista, joka mahdollistaa pitkän laturoinnin ilman riskiä leirintäisännän moitteesta.
- SF-Caravan Naantali ei vielä mahdollista pitkää sähköauton latausta – verkon kapasiteetti vajaa.
- Santalahti Resort, Kotka tarjoaa erillisiä Type-2-pisteitä (julkaistu 2025).
- Suomen Leirintäalueyhdistys ja Fortum käynnistivät 2025 yhteistyön, joka tuo Type-2-pisteitä yli 80 leirintäalueelle 2027 mennessä.
Mitä Tukes sanoo turvallisuudesta
Tukes muistuttaa, että jatkojohtokerääjät voivat lämmetä, kun virta nousee yli 8 A:n. Älä jatka adaptereita – useamman jatkojohdon ketjuttaminen ja Schuko-haarat aiheuttavat lämpenemiä. Turvallisin asetelma on CEE 16A -pistoke suoraan adapterikaapeliin ja sieltä auton Type-2-liitäntään, ilman välijatkoja. Kelaa kaapeli auki kelausrullasta ennen latausta.
Latausaika eri akkuko'oille CEE 16A:sta
| Auto | Akku | Tyhjä → 80 % CEE 16A:sta (1,8 kW) | Yön 10 h kattaa |
|---|---|---|---|
| Volvo EX30 Twin | 69 kWh | ≈ 31 h | ≈ 26 % akusta = 100–120 km lisää |
| Tesla Model Y LR | 78,1 kWh | ≈ 35 h | ≈ 23 % akusta = 100–110 km lisää |
| Volvo EX40 Twin | 82 kWh | ≈ 36 h | ≈ 22 % akusta = 100 km lisää |
| Kia EV9 AWD | 99,8 kWh | ≈ 44 h | ≈ 18 % akusta = 90–100 km lisää caravan-vetona |
| Volvo EX90 Twin | 111 kWh | ≈ 49 h | ≈ 16 % akusta = 80–95 km lisää |
Käytännön johtopäätös: Yksi yö CEE 16A -leirintäpistokkeesta täyttää 16–26 % akusta. Tämä on hyödyllinen täydennys mutta ei korvaa DC-pikalatausta pitkillä etapeilla. Jos viivyt leirintäalueella 2 yötä peräkkäin, lataus voi kattaa lähtemättä DC-asemille.
Suomen tärkeimmät EV-latauskykyiset leirintäalueet 2026
| Leirintäalue | Sijainti | EV-latausvalmius | Hinta-arvio (€/yö, sähkö) |
|---|---|---|---|
| Santalahti Resort | Kotka, VT7 | Type-2-pisteitä | 5–9 € |
| SF-Caravan Rairanta | Naantalin lähellä | CEE 16A, sähkö mitattuna | 4–7 € |
| Hangon Camping Silversand | Hanko, etelärannikko | CEE 16A useimmilla paikoilla | 5–8 € |
| Kalajoki Hiekkasärkät | Kalajoki, VT8 | CEE 16A laajasti | 4–7 € |
| Camping Punkaharju | Punkaharju, Itä-Suomi | CEE 16A | 5–7 € |
| Camping Saimaa | Lappeenranta | CEE 16A useimmilla, Type-2 osalla | 5–9 € |
| Pyhäcamping | Pyhätunturi | CEE 16A | 6–10 € |
| Camping Sodankylä | Sodankylä, VT4 | CEE 16A | 5–8 € |
Lähde: Caravan-lehti ACSI 6/2025 -kooste + leirintäalueiden omat sivut, kerätty 9.5.2026. Tarkista latausmahdollisuus aina suoraan leirintäalueelta ennen lähtöä, sillä sähkönsaanti voi olla vain osassa paikkoja.
Helsinki–Pyhätunturi: konkreettinen laskelma
Otetaan yleisin kesäreissu: Helsinki–Pyhätunturi E63/VT4 noin 870 km, kesäkuu, +15 °C, 80 km/h vetomassan rajoittama nopeus. Vetoauto Kia EV9 AWD, vaunu 1 500 kg Solifer 460. Yhdistelmä 4 160 kg = B96-kortti pakollinen.
| Vaihe | Numerot |
|---|---|
| Kulutus ilman vaunua | ≈ 22 kWh/100 km |
| Kulutus vaunulla 80 km/h | ≈ 35–40 kWh/100 km (+60 %) |
| Akku 99,8 kWh → reaalitoimintamatka vetäen | ≈ 240–260 km |
| Latauspysähdyksiä Helsinki → Pyhätunturi | 3–4 kpl (vrt. 1–2 ilman vaunua) |
| DC-energia / matka (35 kWh/100 km × 870 km) | ≈ 305 kWh |
| DC-pikalataushinta keskim. 0,55 €/kWh | ≈ 168 € |
| Vertailu: bensiiniveturi 9 l/100 km × 870 km × 1,85 €/l | ≈ 145 € |
| Aikahaitta vs bensiini | + 1,5–2 h |
Päätelmä yhden päivän reissulle
Päätelmä on selvä: julkisella DC-latauksella sähkö-caravan-veto maksaa Lapin reissulla noin 23 € enemmän kuin bensa. Aikahaitta on noin 2 h yhden päivän ajokyydissä.
Kahden päivän reissu kääntää laskelman
Jos pystyt jättämään yön Oulun leirintäalueen CEE-pistokkeesta lataamaan ja jatkamaan aamulla 280 km täydellä akulla, hinta kääntyy päinvastaiseksi: leirintäsähkö maksaa tyypillisesti 4–8 €/yö, eli säästät 30–50 € per yöpysähdys verrattuna DC-latukseen.
Kahden päivän reissulla aikahaitta on vain 30–60 min – sillä yölataus tapahtuu joka tapauksessa, kun parkkeeraat vaunun leirintäalueelle. Kolmen päivän reissulla sähköveturi voi olla jo nopeampi kokonaisuudessaan, koska bensa-asemilla yhden tankin täytön välistä lähtee 5–10 min.
Reittivaihtoehto: VT4 (E75) vs VT5 (E63)
VT4/E75 (Helsinki–Lahti–Jyväskylä–Oulu–Rovaniemi–Pyhätunturi) on Suomen yleisin Lapin reitti ja siellä HPC-verkosto on tihein. Tesla SC -asemat Jämsä ja Oulu, IONITY Lahti ja Hämeenlinna sekä Tesla SC Karesuvanto kattavat reitin yli 800 km matkalta.
VT5/E63 (Helsinki–Heinola–Mikkeli–Kuopio–Oulu) on noin 90 km lyhyempi, mutta HPC-verkosto on harvempi. Joroinen ja Kuopion alue ovat hyvin katettuja, mutta reitin pohjoisosassa Iisalmesta Ouluun voi olla joutua siirtymään VT4:lle latausta varten. Caravan-vedolla VT4 on suositeltavampi.
Sähkönhinta vs polttoaine 2026
DC-pikalataushinnan keskiarvo on Q2 2026 noin 0,49 €/kWh tilausasiakkaille ja 0,55–0,60 €/kWh ad-hoc -hinnoilla. Bensiini 95E10 maksoi Tilastokeskuksen seurannan mukaan keskimäärin 1,82–1,89 €/litra huhtikuussa 2026 (vaihteluväli alueellisesti). Diesel-litra noin 1,75–1,85 €. Caravan-vetoiselle bensiiniautolle todellinen kulutus on 9–11 l/100 km, dieselille 7–9 l/100 km.
Käytännössä 870 km Lapin reissu maksaa polttoaineena: bensiini 145–185 €, diesel 120–155 €. DC-pikalatauksella sähköveturilla 150–185 €. Erot ovat marginaalisia, ja sähkö voittaa heti, kun edes osa latauksesta tehdään leirintäalueen CEE-pistokkeesta tai kotoa ennen lähtöä.
Kotilatauurin merkitys reissun valmistelussa
Lähtevä akku 100 % kotoa pörssisähköllä halvimmalla yöhinnalla maksaa Q2 2026 keskimäärin 4–8 €/täysi lataus (akku 80 kWh, hinta 5–10 c/kWh + siirto). Tämä lasketaan erikseen pois kokonaisreissun kustannusarviosta. Caravan-tyyppisen reissun aikana kotoa lähtö täydellä akulla säästää 35–55 € verrattuna siihen, että ensimmäinen DC-pysähdys tehdään puoli akkua täynnä.
Jos suunnittelet säännöllisesti caravan-reissuja ja sinulla ei vielä ole kotilatauuria, sen takaisinmaksu lyhenee merkittävästi vetokäytön myötä. Lue lisää: Sähköauton latauspiste omakotitaloon – hinta ja opas 2026.
Romutuspalkkio 2026–2027 ja kotitalousvähennys vetokoukulle
Romutuspalkkio uuteen sähköveturiin
Traficom myöntää 1.1.2026–31.12.2027 romutuspalkkiota, joka pienentää uuden sähköauton hintaa:
- 2 500 € uudesta täyssähköisestä ajoneuvosta (0 g/km WLTP).
- 2 000 € uudesta autosta, jonka päästöt ≤ 140 g/km WLTP.
Kuka saa palkkion
Vaatimukset: romutettavan auton on oltava ≥ 10 vuotta vanha (ensirek. 2015 tai aiemmin), liikennekäytössä vähintään 10 kuukautta viimeisen 12 kk:n aikana, ja oma. Valtion budjetti on 20 M€ – aloita hakemus heti Traficomin OmaAsiointi-palvelussa, sillä rahat eivät riitä koko kaksivuotiskaudeksi.
Kotitalousvähennys vetokoukun jälkiasennukseen
Sähköautoon jälkiasennetun vetokoukun työn osuus on kotitalousvähennyskelpoinen, kun työ tehdään ennakkoperintärekisteriin merkityn yrityksen kautta. Vähennys on 35 % asennustyön osuudesta (ei laitteen). Maksimi 1 600 €/henkilö/v, omavastuu 100 €. Tarkista yksityiskohdat Verohallinnon kotitalousvähennys-sivulta.
Vetokoukun jälkiasennus maksaa Suomessa tyypillisesti 800–1 800 € avaimet käteen, josta työn osuus on noin 350–700 € – käytännön vähennys 90–210 €.
Käytännön ohje hakemiseen
Pyydä asentajalta lasku, jossa työn osuus on eritelty erikseen. Hae vähennys OmaVerossa työn maksuvuonna. Säilytä lasku ja todistus työn suorittajan ennakkoperintärekisteröinnistä – Vero voi pyytää näitä tarkastuksessa.
Vetokoukun jälkiasennus ja sertifioinnit
Mitä jälkiasennus käytännössä vaatii
Sähköauton vetokoukun jälkiasennus vaatii valmistajan hyväksymän osan sekä useimmissa tapauksissa ohjelmistopäivityksen, jotta auton sähköjärjestelmä tunnistaa vaunun jarruvalot ja tasapainonkorjauksen. Volvon, Kia EV9:n ja Audi Q8 e-tronin vetokoukut ovat tehtaalla esi-asennettuja sähkökytkennöillä – pelkkä mekaaninen kuula puuttuu, ja sen jälkiasennus maksaa 600–900 €.
Tesla Model Y ja Model X vaativat tehtaalla tilatun "tow package" -varustelun. Jälkiasennus markkinoiden jälkikäteen on mahdollista, mutta hinta nousee 1 500–2 200 €:oon ja takuukysymykset on syytä selvittää Teslan kanssa ennen tilausta.
Sertifioinnit ja Trafin merkintä
Vetokoukku on rekisteröitävä Trafin rekisteriotteeseen. Vetomassan ja koukun tyyppikoodi merkitään – ilman tätä auton vakuutus ei korvaa caravan-onnettomuutta. Yleisin sudenkuoppa on, että jälkiasennus tehdään korjaamossa ilman lopullista rekisteröintimerkintää. Pyydä asentajalta katsastuskunto-todistus ja ajaa katsastusasemalle ennen ensimmäistä reissua.
13-napainen pistoke ja stabilointijärjestelmä
Suomessa kaikki uudet matkailuvaunut käyttävät 13-napaista ISO 11446 -pistoketta, joka tukee vaunun jarru- ja LED-valoja sekä joissakin malleissa peräpyörän painonanturia. Vanha 7-napa-pistoke ei riitä caravan-vetoon ilman adapteria, joka kuluttaa luotettavuutta. Jos ostat käytetyn matkailuvaunun, tarkista sen pistokeliitäntä.
Vakuutusasiat ennen ensimmäistä reissua
Ilmoita vakuutusyhtiölle, että käytät autoa caravan-vetoon. If, OP, Pohjola, LähiTapiola ja Fennia hyväksyvät caravan-vedon perusvakuutuksen piirissä, kunhan vetokoukku on rekisteröitynä rekisteriotteeseen ja ajokorttiluokka riittää. Joillakin yhtiöillä on kuitenkin omavastuu nostettu vetokäyttöön (yleensä +100–200 €), ja vahingot vaunulle vaativat erillisen casco-vakuutuksen.
Tarkista ennen ostoa: 1) Caravanin oma kasko (tyypillisesti 220–380 €/v 30 000 € arvoiselle vaunulle), 2) Vetoauton kaskon vetokäyttö-lisäys, 3) Liikennevakuutuksen ulkomaan-pätevyys jos suunnittelet Eurooppa-reissua. Asuntovaunulla matkustaminen Norjaan, Ruotsiin tai Baltiaan vaatii Vihreä kortti -merkintää, jonka saa vakuutusyhtiöltä maksutta.
Mitä jos vaunu vahingoittaa sähköauton akkuun
Sähköauton akku on autovetoauton kalleimpia osia. Vetokoukun pultin irtoaminen ja vaunun pohjan vahingoittaminen akkupakettia voi maksaa 25 000–40 000 €:n korjauksen. Caravan-onnettomuuksissa tämä on harvinaista, mutta:
- Tarkista vetokoukun pulttien kireys jokaisen reissun alussa (asentajan suosittelema momentti, esim. 90 Nm).
- Älä ylitäytä vaunua valmistajan painonrajan yli – ylipainon takaa ja vinoa ja stressaa pultteja.
- Lammitusta ja kondensaatiota varten asenna vetokoukun suojakorkki, kun et vedä – pulttien korroosio on yleinen syy ennenaikaiseen pulttivaurioon.
Kesälomakausi 2026 ja Lapin erityispiirteet
Yöttömän yön vaikutus latausstrategiaan
Lapin kesä on caravan-omistajalle erityisen mukava: yötön yö (n. 6.6.–8.7. Sodankylässä) tarkoittaa, että voit ajaa milloin tahansa vuorokauden aikana ilman pimeyttä. Tämä mahdollistaa ajamisen leirintäalueiden ulkopuolella – esim. lähtö Helsingistä klo 18.00 ja ajo Tampereen Tesla SC:lle klo 21.00. Latausjonot ovat yhtä tyhjiä kuin keskellä yötä, ja autoreitisäätelijä toimii suunnilleen yhtä viileänä kesäilta-aikana kuin yöllä.
Käytännön vinkki: jos haluat välttää lauantai-aamupäivän jonot Tesla SC Jämsässä (yleinen heinäkuussa), aja perjantai-iltana klo 19.00–22.00. Caravan + sähköauto on tällöin nopeampi kuin keskimäärin lauantai-päivässä.
Suomen Karavaanarit ry -tilastot kesäkauden booking-piikistä
SF-Caravan ry:n kausitilaston mukaan caravan-kausi avautuu huhtikuussa, mutta vahvin booking-piikki leirintäalueilla on touko-kesäkuussa: noin 35 % koko kesän booking-yöistä tapahtuu kauden ensimmäisten 6 viikon aikana. Tämä tarkoittaa, että 9.5.2026 jälkeen on järkevää tehdä leirintäalue-varaukset 1–2 viikkoa etukäteen, etenkin etelä- ja länsi-Suomen kohteissa, jotka palvelevat ulkomaisia turisteja.
EV-latauspaikkaisia leirintäalueita on toistaiseksi 50 / 326 = 15 %, joten suosituimmat varataan ensin. Hangon Camping Silversand, Pyhäcamping ja Santalahti Resort menevät heinäkuun viikoille jo huhtikuun lopulla.
Latauskarttojen ja sovellusten vertailu
Reittisuunnittelussa toimivin yhdistelmä Q2 2026:
- A Better Routeplanner (ABRP): Premium-tilaus 50 €/v. Ainoa, joka osaa simuloida caravan-kuormaa luotettavasti. Aseta "Reference consumption" 60 % korkeammaksi.
- Tesla-appi: Vain Tesla SC -verkostoon, mutta paras pohjakuva ja jonotilanne reaaliajassa.
- Plugsurfing tai Chargemap: Yksi maksukortti useimpiin operaattoreihin, kun et halua perustaa erillisiä tilejä K-Lataukselle, IONITY:lle ja Recharge:lle.
- Suomen Latauskartta (open data): Kattava lista, mutta ei jonotietoa.
Premium-tilausten kokonaiskustannus on noin 100 €/v, mikä on alle yhden DC-latauspysähdyksen hinta. Kannattava sijoitus, jos teet 2+ caravan-reissua vuodessa.
Akun ikääntyminen pitkässä caravan-käytössä
Sähköauton akku on suunniteltu 1 000–1 500 syklin käyttöön (DC-pikalataus). Yksi vetokuormaava reissu Helsinki–Pyhätunturi käyttää 2,5–3 sykliä (useita osalatauksia matkalla). Tyypillinen caravan-vuotuinen käyttö 2 reissua/vuosi on siten 5–6 sykliä lisää – marginaalinen vaikutus akun elinikään.
Suurempi rasitus akkuun on toistuva DC-pikalataus 80 → 100 % alueelle. Pidä siis lataus kierroksissa 20 → 80 % aina kun mahdollista. Vasta etappiin loppuvaiheessa jätä pikalataus 90–95 %:iin, jos seuraava etappi vaatii. Tämä strategia myös nopeuttaa pikalatauspysähdyksen, koska 80–100 % alue on hidastettu.
Yleisimmät virheet kesäreissulla
Reitti suunnitellaan auton WLTP-luvun mukaan
Suurin virhe on luottaa 540 km WLTP-toimintamatkaan ja suunnitella vain yksi pysähdys 1 000 km matkalle. Käytännössä 240 km tauoille tarkoittaa 4 pysähdystä. Kalibroi reittisuunnitelma aina 60 % korkeammalla kulutuksella – muuten päädyt akkupula-tilanteeseen 50 km ennen seuraavaa asemaa.
CEE 16A:sta yritetään ladata ilman adapterikaapelia
Toinen tyypillinen virhe: kuljettaja yrittää syöttää sähköautoa Schuko-jatkojohdolla CEE-pistokkeesta. Schuko-rajoitus on 8 A jatkuvaa virtaa = 1,8 kW, mutta jatkojohdon valmistusvirhe voi rajoittaa virran 6 A:han ja yhteen yöhön mahtuu vain 60 km. Käytä aina sertifioitu CEE 16A → Type-2 -adapteri.
Vaunua ei kalibroida painon mukaan
Vinoturva (caravan stabiliser) toimii oikein vain, kun painonjako vaunun sisällä on tasainen. Liian etupainoinen vaunu (yli 100 kg vetokoukulla) heikentää sähköauton ohjausta ja kuluttaa enemmän, koska auton anti-yaw -järjestelmä työskentelee jatkuvasti. Punnitse vaunu rasvapainon kohdalta ennen ensimmäistä reissua – useimmiten löytyy 30–50 kg ylimääräistä etupainoa, joka kannattaa siirtää vaunun keskiselkään.
Liian suuri nopeus vaunun rajoituksen yli
Vetomassan rajoittama maksiminopeus Suomessa on 80 km/h moottoritiellä ja 60 km/h muulla. Vaikka tieliikennelaki sallii moottoritiellä caravan-vedon 100 km/h:lla, vaunun rakenne on yleensä mitoitettu 80 km/h:lle. 100 km/h kasvattaa kulutuksen +25 % verrattuna 80 km/h:hen ja stressaa vaunun rengasrakennetta.
Riittämättömän kapasiteetin adapterikaapeli
Halpa adapteri (alle 350 €) on yleinen virhe kokemattomalla caravan-omistajalla. 8 A jatkuvalla virralla yhteen yöhön mahtuu vain 50–80 km verrattuna oikean 16 A -kaapelin 100–110 km:iin. Ero näkyy heti aamulla, kun ensimmäinen pikalataus tulee jo Tampereella eikä vasta Jämsässä. Investointi 1 000 € luotettavaan adapterikaapeliin maksaa itsensä takaisin 4–5 reissun aikana säästyneinä DC-latauspysähdyksinä.
Vaunun renkaiden tarkastus jää tekemättä
Caravanin renkaat ikääntyvät ajan kanssa, ei kilometrien. Tyypillinen matkailuvaunu seisoo 9 kuukautta vuodessa pihalla, ja UV-säteily haurastuttaa renkaiden seinämiä. Tarkista renkaiden valmistuspäivä (DOT-koodi sivussa) ennen kauden ensimmäistä reissua. Yli 6 vuotta vanhat renkaat tulee uusia, vaikka kuvio näyttäisi hyvältä. Sähköauton tasaisempi kiihdytys ja jarrutus eivät pelasta vanhentuneista vaunun renkaista – sähkö ei kompensoi materiaalin haurautta.
Tarkista myös renkaan painerajat: liikennekäytössä etummaisten renkaiden paine voi olla 3,5–4,2 baaria, kun taakse on 3,2–3,8. Vaunun valmistajan ohjeen mukainen paine vaikuttaa vierintävastukseen ja sähköauton kulutukseen.
Latausjonojen aliarviointi heinäkuussa
Heinäkuun ensimmäinen viikonloppu on Lapin reissuilla vilkkain. Tesla SC Jämsä, Oulu ja Rovaniemi voivat täyttyä lauantai-aamuna 9.00–11.00 niin, että jonotus on 20–40 min. Caravan-vetoisena tämä tarkoittaa myös, että vaunulla parkkeerattu auto ei voi pysähtyä asemalle viereen odottelemaan. Suunnittele isot latauspysähdykset arki-iltoihin tai sunnuntai-aamupäivään, kun verkostossa on tilaa.
IONITY Lahti, Hämeenlinna ja Paimio ovat caravan-vetoisille käyttäjille usein helpompia kuin Tesla SC, koska niillä on suuremmat parkkialueet ja drive-through-mahdollisuus. Hinta on hieman korkeampi (0,59–0,72 €/kWh ad-hoc), mutta aikahaitan kustannus voi olla suurempi.
Akun esilämmityksen unohtaminen
Sähköauton DC-pikalataus on hitaampi, kun akku on alle 15 °C. Caravan-reissulla yöpaikka voi olla +5 °C aamulla, jolloin akku on viilennyt 8–12 °C tasoon. Esilämmitys (preconditioning) ennen ensimmäistä DC-pysähdystä voi puolittaa latausajan: 80 %:iin Kia EV9:llä +10 °C akulla 35 min, +20 °C akulla 18 min. Aktivoi esilämmitys 30–45 min ennen pysähdystä auton sovelluksesta.
Pakkauslista ennen reissua – HowTo
Kokoa nämä autoon ennen kuin lähdet kotipihasta:
- Vaihe 1: Type-2 / CEE 16A -adapterikaapeli (esim. NRGkick tai Juice Booster 2). Hinta 600–1 200 €. Tarkista, että kaapeli kestää 16 A jatkuvaa virtaa eikä Schuko-rajoitusta 8 A.
- Vaihe 2: Schuko-mukautin varalta. Joillakin leirintäalueilla on vain Schuko, ei sinistä CEE-pistoketta.
- Vaihe 3: Ostosovellukset puhelimessa: Tesla, IONITY, Plugsurfing, Virta, K-Lataus, Recharge. Lataa ne ja tee kirjautuminen ennen lähtöä – ei mottoritievarrella heikolla 4G-yhteydellä.
- Vaihe 4: Reittisuunnitelma valmiiksi A Better Routeplanner (ABRP) -palvelussa kuormitustila päällä. ABRP osaa laskea kulutuslisän, jos asetat "Reference consumption" 60 % korkeammaksi kuin solo-arvo.
- Vaihe 5: Vetokoukku-rekisteröinti. Tarkista, että vetokoukun massa on Trafin rekisteriotteessa ja että B96 / BE -merkintä on ajokorttisi takasivulla.
- Vaihe 6: Vinoturva (peräpyörä-stabilisaattori) ja painonjako vaunussa. Vetomassan tasapaino on tärkeä – väärin lastattu vaunu voi heittää sähköauton talteenoton sekaisin ja kuluttaa enemmän.
- Vaihe 7: Renkaiden paineet vetoauto + vaunu. Korkeampi paine vähentää vierintävastusta, mutta ylitäyttö heikentää pitoa märällä.
- Vaihe 8: Esilämmitys aamulla. Lämmitä akku 20 °C:een ennen ensimmäistä DC-latausta – pikalataus on huomattavasti nopeampi lämpimällä akulla.
- Vaihe 9: Vakuutus. Ilmoita vakuutusyhtiölle, että käytät autoa caravan-vetoon. Joillakin yhtiöillä vetokuorman käyttö ei ole automaattisesti perusvakuutuksen piirissä.
Vinkki: Aja koeajo 50 km lähikohteessa ennen pitkää reissua. Saat realistisen kulutusarvion, kalibroit tasapainotuksen ja huomaat ennakkoon mahdolliset tasapaino-ongelmat. Tämä yksi koeajo voi pelastaa pidemmän reissun.
Usein kysytyt kysymykset
Onko sähköauto järkevä caravan-veturi 2026 vai vielä liian aikaista?
Järkevä, jos suurin osa reissuista on alle 500 km/päivä ja yöpyä leirintäalueella, jossa on CEE 16A. Pitkillä päivämatkoilla ilman yölatauspysähdystä bensa- tai dieselveturi voi olla edelleen 1,5–2 h nopeampi 870 km matkalla.
Mikä on paras sähköauto 1 500 kg matkailuvaunulle?
Hinta-laatusuhteeltaan Volvo EX30 Twin Motor (1 600 kg vetomassa, 49 000–55 000 €) tai Tesla Model Y LR (1 600 kg). Premium-luokassa Kia EV9 AWD (2 500 kg, 76 000 €) antaa selvän marginaalin sekä vetomassaan että akkuun.
Tarvitsenko BE-ajokortin?
Riippuu yhdistelmän kokonaismassasta. Sähkö-SUV (≈ 2 600 kg) + 1 500 kg vaunu = 4 100 kg → B-kortti ei riitä, B96-jatkokoulutus tarvitaan (320–480 €). Kun vaunu on yli 750 kg ja yhdistelmä yli 4 250 kg, BE on pakollinen.
Voinko ladata Tesla Superchargerista, jos minulla on Volvo tai Kia?
Voit V3- ja V4-asemilla. Tesla on avannut suuren osan verkostostaan ei-Tesla-omistajille 2024 alkaen. Avaa Tesla-appi, valitse "Charge Your Non-Tesla", ja kirjaudu maksukortti. Hinta on tyypillisesti 0,42–0,55 €/kWh, eli noin 10–20 % halvempi kuin IONITY ad-hoc.
Kuinka pitkä Type-2 / CEE-adapterikaapeli kestää oikeasti 16 A?
NRGkick 32 ja Juice Booster 2 ovat suunniteltu 16 A jatkuvaan virtaan jokaisella adapterilla erikseen. Halvat (alle 400 €) yleisadapterit rajoittavat ohjelmistolla virtaa 8–10 A:iin, jolloin teho jää alle 1,5 kW – yön yli vain 50–80 km lisää. Tarkista valmistajan ilmoittama "continuous current rating" CEE-adapterissa.
Onko CEE 16A:sta lataaminen turvallista yön yli leirintäalueella?
Kyllä, kun käytät CEE-pistokkeellisten kaapelin (ei adapterien ketjua) ja kaapeli on kelattu kelausrullasta auki. Tukes muistuttaa, että jatkojohtokerääjät voivat lämmetä – Schuko-jatkojohdoilla emme suosittele lainkaan lataamista yli 8 A:lla.
Voinko jättää auton lataamaan, kun olen kalassa tai retkellä?
Voit, kun käytät älylataus-asetusta (esim. lataa 80 %:iin ja pysähdy). Tämä säästää akkua, vähentää lämpenemisriskiä ja pitää naapurit tyytyväisenä, kun et vie ylimääräistä leirintäsähköä. Useimmat sähköautot tukevat aikataulutusta natiivisovelluksessa.
Pakottaako vaunu sähköauton talvikäyttöön reagoimaan eri tavalla?
Kyllä. Talvella +60 % vetokuorma yhdistettynä −20 °C kulutuslisään (n. 25 %) tarkoittaa, että reaalitoimintamatka putoaa pahimmillaan 65 %. Käytännössä kesän 240 km tauko-toimintamatka on talvella 110–140 km. Suunnittele talvi-caravan-reissut korkeintaan 120 km etappeihin.
Onko Suomessa kolmen vuoden sisällä avautumassa lisää HPC-asemia caravanille?
Kyllä. Tesla avasi Kuusamon (12 stallia) 4/2026, ja Suomen Leirintäalueyhdistys ja Fortum ilmoittivat 2025 yhteistyötaulun, joka tuo Type-2-pisteitä yli 80 leirintäalueelle 2027 mennessä. IONITY laajentaa myös pohjoisempaan – tarkista K-Lataus-uutiset säännöllisesti.
Miten lasken oman reitin kulutuksen etukäteen?
Käytä A Better Routeplanner -palvelua. Aseta "Reference consumption" 60 % korkeammaksi kuin oma solo-arvo, lisää vaunun otsapinta-ala (tyypillisesti 2,2–2,8 m²) ja paino. ABRP osaa simuloida nopeuden ja maaston vaikutusta. Vertaa vielä Volvo Cars EU caravan-laskuriin, joka on hyvä sanity check.
Saanko kotitalousvähennyksen vetokoukun ostohintaan?
Et – vain asennustyön osuuteen. Vetokoukku itse (laite) ei ole vähennyskelpoinen, mutta sen jälkiasennus ammattilaisten työnä on 35 % asti, kun lasku on eritelty selkeästi (työn osuus erikseen).
Voinko vetää venetraileria sähköautolla samoilla ohjeilla?
Periaatteet ovat samat (massa, ilmanvastus, ajokortti), mutta venetrailerin ilmanvastus on usein pienempi kuin matkailuvaunun – kulutuslisä on 35–45 % +60 %:n sijaan. BE-kortti tulee vastaan venetraileri 1 500 kg:n yli.
Yhteenveto: kenelle kannattaa, kenelle ei vielä
Sähköveturi caravan-vetoon kannattaa 2026, jos:
- Reissujen keskipituus on alle 500 km/päivä
- Yövyt vähintään puolet öistä leirintäalueella, jossa on CEE 16A
- Sinulla on jo B96 tai BE -ajokortti tai aiot suorittaa sen (320–1 100 €)
- Reitti seuraa valtatie 4 / E75 -akselia, jossa Tesla SC ja IONITY -verkosto on tihein
- Vaunu on alle 1 800 kg, jolloin keskihintainen sähkö-SUV (Volvo EX40, Tesla Model Y LR) riittää
Bensa- tai diesel-veturi on edelleen järkevämpi, jos:
- Pitkät päivämatkat (700+ km) ilman yöpysähdyksiä
- Reissut suuntautuvat alueille, joissa CEE-leirintäalueita on harvassa (Itä-Lappi, sisä-Suomen pienet järvet)
- Vaunu on yli 2 000 kg eikä Kia EV9 / Volvo EX90 -luokan auto ole budjetissa
- Vain B-kortti ja yhdistelmä menisi yli 3 500 kg – B96-kurssin hinta + sähköauton hintapreemio voi viedä takaisinmaksun yli 8 vuoden
Caravan-kausi 2026 on otollinen aika kokeilla. Romutuspalkkio 2 500 € pienentää sähköauton hintaa, kotitalousvähennys auttaa vetokoukun asennuksessa, ja Tesla SC + IONITY -verkosto kasvaa pohjoiseen. Suunnittele kuitenkin reitti vaunun ehdoilla – ei autosi WLTP-toimintamatkan mukaan.
Tärkein yksittäinen oppi: caravan-vetoon sopiva sähköauto vaatii eri perusteet kuin solo-käyttöön sopiva sähköauto. Akkukoko nousee tärkeämmäksi kuin huipputeho, ja latausverkoston caravan-yhteensopivuus (drive-through, leveät stallit) ratkaisee päivätuntien kertymisen. Volvo EX30, Tesla Model Y LR ja Kia EV9 ovat 2026 markkinan parhaat valinnat keskihintaisessa, premium- ja täysmittaisessa luokassa. Tarkista myös oma ajokorttisi luokat ennen tilausta, ja varaa B96-kurssi tarvittaessa hyvissä ajoin ennen kesäkautta.
Jos haluat verrata pikalatausoperaattoreita ennen kesää, lue Julkinen lataus 2026 – operaattorivertailu paljastaa 100 % hintaeron. Talvi-caravan-reissua suunnittelevalle Sähköauton lataus talvella 2026 antaa pakkasen vaikutuksen toimintamatkaan, ja yleisempään sähköauto-ostoon valmistautuvalle Sähköauton ostajan opas 2026 kokoaa Q1-markkinat mallikohtaisesti.
GRIVOLT
Suomen puhtaan energian tietolähde
GRIVOLT on Suomen johtava puhtaan energian tietopalvelu ja vertailualusta. Autamme suomalaisia löytämään parhaat ratkaisut sähköauton lataukseen ja aurinkoenergian hyödyntämiseen. Palvelumme yhdistää tekoälypohjaisen analyysin TUKES-ammattilaisten verkostoon.
Lähteet ja lisätietoa
Tilaa uutiskirje
Saa uusimmat artikkelit sähköpostiisi



